Pracownia stolarska

07.07.2017 · 08:13

PRACOWNIA STOLARSKA

DSCF9565      DSCF9363

 

       W pracowni stolarskiej i nie tylko bardzo ważne było przestrzeganie przepisów BHP, za względu na dostęp i posługiwanie się pod nadzorem instruktora dostępnymi narzędziami i elektronarzędziami, czy też maszynami stolarskimi. Najczęstszym materiałem na bazie którego wykonywane są prace jest drewno, płyta meblowa, sklejka, z których przy pomocy różnych technik uczestnicy uczą się i pomagają w wykonaniu  przedmiotów użytkowych np. ławki, stoły, ramki, huśtawki. Poszczególne etapy pracy uczestników obejmują takie czynności jak : cięcie, szlifowanie, wiercenie, frezowanie, montaż, które to nie tylko wpływały na poprawę motoryki, ale uczyły m.in. dokładności, samodzielności, odpowiedzialności, wyrabiały poczucie estetyki i porządku.

      Uczestnicy z pracowni stolarskiej pomimo różnorodnych schorzeń i stopnia niepełnosprawności na miarę swoich indywidualnych predyspozycji angażują się w wykonywane prace. Dzięki wspólnym wysiłkom udaje się wykonać wiele prac użytecznych (ławki, stoły, huśtawki, zadaszenie nad windą, wiatrołap), prac z rękodzieła artystycznego tj. tryptyki, anioły, które w pozostałych pracowniach podlegały dalszym czynnościom wykończeniowym. Oprócz tego wykonywane są ramki, ozdoby okazjonalne.

      Prace te w kooperacji z pozostałymi pracowniami prezentowane są na różnych wystawach, biorą udział w konkursach oraz stanowią przedmiot charytatywnych licytacji.  Wszystkie prace, zarówno te małe jak i większe są wizualnym dowodem źródła satysfakcji uczestników oraz stanowiły zachętę do dalszej pracy.

anioł

 

DSCF9949