Pracownia gospodarstwa domowego

07.07.2017 · 08:14

PRACOWNIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO

DSCF9336             DSCF9339

 

         Głównymi zadaniami w pracowni jest uczenie, kształtowanie, doskonalenie i utrwalanie czynności poprawiających samodzielną egzystencję w życiu codziennym.

Terapia zajęciowa w pracowni polega na:

 1. Wyrabianiu i wpajaniu nawyku mycia rąk, ubieraniu fartuszków i czepków podczas przygotowywania się do pracy w kuchni.

 2. Poznawaniu i wykorzystywaniu produktów spożywczych w przygotowywaniu codziennych posiłków.

 3. Zapoznawaniu się i obsługiwaniu urządzeń i sprzętu AGD oraz wykorzystywaniu go w pracy codziennej.

 4. Nauce przygotowywania produktów do użytku tj, myciu owoców i warzyw, obieraniu tarkowaniu i krojeniu.

 5. Nauce parzenia kawy, herbaty.

 6. Nauce robienia kanapek i zakąsek.

 7. Nauce sporządzania sałatek warzywnych i owocowych.

 8. Nauce pieczenia ciast, ciasteczek i  sporządzaniu deserów i galaretek.

 9. Nauce sporządzania prostych posiłków takich jak: racuchy ,naleśniki ,zapiekanki, placki ziemniaczane, pierogi oraz  gotowanie budyniu , kisielu.

 10. Nauce sporządzania przetworów i mrożonek / kompoty , dżemy, mrożenie dyni, marchwi/.

 11. Pomocy w ustalaniu jadłospisu i uczestniczeniu w robieniu zakupów.

 12. Utrwalaniu nawyku utrzymywania porządku i higieny; częste mycie rąk, sprzątanie pracowni po zakończonej pracy .

       Zajęcia  w pracowni gospodarstwa domowego prowadzone są codziennie i polegają na codziennym przygotowywaniu i sporządzaniu ciepłego posiłku dla wszystkich uczestników. Sporządzamy  dodatkowe posiłki dla uczestników aktualnie będących na dyżurze w kuchni, wówczas  są to racuchy, naleśniki, placki ziemniaczane, pierogi leniwe, frytki, kisiel, budyń, galaretka.

     Do cyklicznych zadań pracowni należy również przygotowywanie uroczystości urodzinowych dla każdego uczestnika, wówczas pieczemy ciasto sporządzamy sałatkę. Przygotowujemy i organizujemy śniadanie wielkanocne i wigilię, oraz poczęstunek z okazji Dnia Matki.

       Pracownia włącza się również w przygotowywanie Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych poprzez pieczenie ciasta. Uczestnicy aktualnie  będący na dyżurze w kuchni uczestniczą w wyjazdach na zakupy do marketów Biedronka i Tesco, uczą się robić zakupy, uczą się też właściwego zachowania w miejscu publicznym obserwują pracę kasjerów, sprzedawców. Uczestnicy pracowni gospodarstwa domowego wyjeżdżali też na rekolekcje, zawody olimpiad specjalnych, brali udział w przeglądzie twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych „ I ty możesz zostać aktorem „ w Rzeszowie zajmując III miejsce. Uczestniczka pracowni gospodarstwa domowego angażowała się w przygotowywaniu i przedstawieniu Jasełek.